Čia rasite II dalį - Inkubatoriai ir inkubacijos teorija.

Pradžia

Taigi, teoriją žinote. Įsitikinote, kad tuščias inkubatorius dirba. Laikas praktiniam eksperimentui… Pilame vandenį ir užpildome inkubatorių nebrangiais testiniais kiaušiniais.

Reguliuojamos temperatūros inkubatoriuose su ventiliatoriumi pirmoms 3-4 dienoms nustatome 37,8-38°C temperatūrą (tiek turėtų rodyti papildomas termometras kiaušinių lygyje). Visas reguliuojamas vėdinimo skyles (jeigu tokių yra Jūsų inkubatoriuje) pilnai uždarome. Toliau pateiktoje lentelėje rasite orientacines temperatūras ir vėdinimo intensyvumą inkubatoriui su ventiliatoriumi visu perinimo laikotarpiu.

Diena Temperatūra, ºC Lukšto
temperatūra, ºC
Ventiliacija, %
1 38,0 37,8 0
2 37,9 37,8 0
3 37,9 37,8 0
4 37,8 37,8 0
5 37,8 37,8 15
6 37,8 37,8 15
7 37,7 37,9 25
8 37,7 37,9 25
9 37,6 37,9 25
10 37,6 37,9 35
11 37,5 38,0 35
12 37,3 38,0 45
13 37,3 38,0 45
14 37,0 38,0 55
15 36,8 38,0 55
16 36,8 38,0 55
17 36,8 38,0 65
18 36,8 38,0 65
19 ir toliau 36,8 38,0 100

Vartymas

Nepamirškite apie vartymą. Jeigu Jūsų inkubatorius turi automatinį vartymą, nepamirškite įsitikinti, kad jis tikrai vyksta. Jeigu vartymas rankinis – nepamirškite pastoviai vartyti. Geriausi rezultatai gaunami vartant dažnai (net 96 kartus per parą) ir bent 45° kampu (nuo vertikalės). Abejojame ar turėsite tiek laiko stovėti prie inkubatoriaus ir vartyti. Net automatiniai vartymai dažniausiai daromi kas valandą arba dvi (dėl praktinių priežasčių – energijos sunaudojimo ir mechanizmų dėvėjimosi). Rankiniu būdu vartant užtenka 3-5 kartų į parą. Pvz., verčiama 23val. vakare, tada 7val. ryte ir 15val. dieną. Vartant rankiniu būdu kiaušinio vienoje pusėje užrašykite „+“, o kitoje „o“. Bus lengviau atskirti ar kiaušiniai jau apversti. Vartyti kiaušinius reikia nuo pat pirmos dienos iki 18 dienos (didžiųjų veislių vištoms).

Viščiuko vystymasis kiaušinyje

Dabar šiek tiek teorijos. Norint suprasti visą procesą reikia žinoti kas vyksta kiaušinyje inkubacijos metu. Būtinai atsidarykite šį PDF failą ir susipažinkite su viščiuko vystymusi per 21 inkubacijos dieną. Iš pateiktų faile nuotraukų matosi, kad 4-5 dieną kiaušinyje susiformuoja kraujagyslių tinkas, o 5-6 dieną ryškėja besiformuojantis embrionas. Tuo galima pasinaudoti ir nesudaužant kiaušinio sužinoti ar jame kažkas vystosi. Tai vadinama peršvietimu (angl. „candling“). Peršvietimui reikia arba specialaus prietaiso (angl. „ovascope“), arba tiesiog ryškaus „led“ prožektoriaus su ~25-35mm gaubto diametru ir nutolintu diodu (kad šviesa nebūtų arti kiaušinio).

Galima pasidaryti ir kažką sudėtingesnio (štai pavyzdžiai internete), bet prožektoriaus tikrai pakanka, jeigu neperinate tamsių spalvų („marans“ ir pan. veislių) kiaušinių. Labai tamsius kiaušinius peršviesti ypatingai sunku, tad geriau naudoti specializuotus prietaisus. Ovaskopas ne tik gerai peršviečia, bet ir šiek tiek didina vaizdą, leisdamas lengviau įžiūrėti detales.

Iš embriono vystymosi sužinojome, kad 4-5 dieną atsiranda kraujagyslių tinklas, o 5-6 dieną išryškėja embrionas. Reiškia geriausia šviesti būtent 5-6 dienomis, nes tada jau tikrai kažką galima bus pamatyti. Anksčiau to daryti nerekomenduojame, ypač nepatyrusiems. Pabrėžiame, jeigu nuodugniai patikrinote inkubatorių ir žinote, kad jo palaikoma temperatūra ir drėgmė yra +/- tiksli, nerekomenduojame inkubatoriaus atidaryti pirmąsias 4 dienas. Per šį laiką embrionas vystosi iš paprasto ląstelių klasterio į embrioną, turintį palaikančią širdies-kraujagyslių sistemą. Tai ne tik svarbus fiziologinio pokyčio laikas, bet ir greiti biocheminiai procesai, kada ląstelės dalijasi ir migruoja į jų iš anksto užprogramuotas pozicijas suformuodamos pagrindinę embriono struktūrą. Patys biocheminiai procesai yra labai sudėtingi. Būtent šiuo 4 dienų laikotarpiu ankstyvasis embrionas yra labai trapus ir inkubacijos parametrų svyravimai gali sukelti ankstyvą embriono mirtį.

Svėrimas ir lukšto temperatūros matavimas

Tikimės iškentėjote bent 4 dienas. Dabar jau galima atidaryti inkubatorių ir patikrinti kiaušinių lukšto temperatūrą ir svorį. Sutvarkykite darbo vietą taip, kad matavimus ir svėrimą atliktumėte operatyviai. Laikyti inkubatorių atidarytą reikėtų kuo trumpiau (būtinai mažiau nei 20 min.). Darbo vietoje siūlome patiesti storą antklodę, kad netyčia išslydęs kiaušinis krisdamas nesudužtų. Svėrimą ir jo reikiamas reikšmes jau apžvelgėme anksčiau. Lukšto temperatūra visu inkubacijos metu turėtų būti 37,8-38,3°C ribose. Matuojama ties kiaušinio pusiauju infraraudonųjų spindulių termometru. Stenkitės tiksliai priglausti termometro galiuką prie kiaušinio visu paviršiumi.

Jeigu kiaušinių inkubatoriuje daug, matuokite tik kažkiek kiaušinių iš skirtingų vietų, skirtingų svorių (pvz., tuos su užrašytais svoriais). Kai kurie kiaušiniai turės ženkliai (>0,4°C) žemesnę temperatūrą. Tokius rezultatus atmeskite (galite šiuos kiaušinius pažymėti pieštuku, pvz., parašydami nuliuką). Tai greičiausiai nesivystantys (nevaisingi arba žuvę) kiaušiniai. Jeigu matote, kad gautos temperatūros per žemos ar per didelės, atitinkamai padidinkite arba sumažinkite inkubatoriaus temperatūrą. Tik nedarykite labai didelių pakeitimų, reguliuokite po truputį. Pradinėmis 3-4 dienomis ir nuo 14-tos inkubacijos dienos embrionas atlaiko net 38,9-40°C temperatūrą, bei nuo 3 dienos toleruoja 37,2°C temperatūrą. Tačiau tai yra ribinės ir rizikingos reikšmės. Aukštesnę inkubacijos temperatūrą labiau toleruoja jaunų vištų, bei lėtai bręstančių veislių kiaušiniai ir kiaušiniai su dideliu lukšto laidumu. Žemesnė inkubacijos temperatūra labiau tinka vyresnių vištų, bei greitai augančių veislių kiaušiniams ir kiaušiniams su silpnu lukšto laidumu. Kartais prastesniuose inkubatoriuose vienose vietose (pvz., kampuose) kiaušiniai yra mažesnės temperatūros, o link centro – didesnės. Reikėtų stengtis kiek galima sumažinti skirtumus. Jeigu to nepavyksta padaryti – tiesiog teks kas 3-4 dienos (pvz., darant matavimus) kaitalioti kiaušinius vietomis: iš kampų į centrą, iš centro į kampus. Kiaušiniai per tam tikrą laiką įkaista, embrionas vystydamasis pats geba išlaikyti dalį šilumos, tad temperatūra turėtų daugiau ar mažiau išsilyginti.
Pagal svėrimo rezultatus nepamirškite atitinkamai pakoreguoti ir drėgmę.

Kiaušinių peršvietimas

Atėjus 5-6 dienai mūsų laukia dar vienas įdomus darbas – visų kiaušinių peršvietimas.

Kaip jau minėjome, inkubacijos kiaušinius šviečiame, kad matytume ar vystosi embrionas. Tai daryti patogiausia vakare, visiškai užtamsintame kambaryje. Toliau pateikiame nuotraukas kaip turėtų atrodyti kiaušinis kuriame embrionas vystosi normaliai.

Žemiau pateiktos nuotraukos kiaušinių, kuriuose embrionas žuvo.O čia nuotraukos tuščio (neapvaisinto) kiaušinio.

Daugiau kiaušinių peršvietimo nuotraukų lengvai rasite internete.

Tuščius ir žuvusius kiaušinius reikėtų pašalinti iš inkubatoriaus. Juose gali vystytis bakterijos ir toks kiaušinis netgi gali sprogti (retai taip būna, bet būna).
Šviečiant kiaušinius galima matyti ne tik ar, ir kaip vystosi embrionas, bet ir kaip vystosi oro maišelis bukajame kiaušinio gale. Tai yra dar vienas būdas (ir paprastesnis nei svėrimas) spręsti ar Jūsų inkubatoriuje santykinė drėgmė yra teisinga. Šiam metodui reikia patirties, bet po kokių dešimties sėkmingų inkubacijų tikrai galėsite šį būdą naudoti. Štai kokio dydžio turėtų būti oro maišelis praėjus atitinkamam dienų kiekiui.

Jeigu gaunate panašius rezultatus – santykinė drėgmė Jūsų inkubatoriuje teisinga.

Toliau pateikiame besivystančio kiaušinio skirtingų dienų švietimo nuotraukas

5 diena

10 diena

14 diena

18 diena

Ritimasis

Atėjus 18 dienai išimame kiaušinių vartymo dėklus, padedame ritimosi groteles ir visus kiaušinius suguldome ant grotelių.

Didesniuose, kelių aukštų inkubatoriuose kiaušinius tiesiog perdedame iš vartomų dėklų į specialias ritimosi lentynas. Mažiems veisėjams gera praktika yra turėti pora inkubatorių. Pvz., viename pilnai automatiniame periname iki 18 dienos, o tada kiaušinius perdedame į kitą, paprastesnį inkubatorių ritimuisi. Toks variantas dar gelbsti esant pagrindinio inkubatoriaus gedimui. Tiesiog perdėtumėte kiaušinius į antrąjį ir užbaigtumėte perinimą. Ritimosi dienoms inkubatoriuje reikėtų nepamiršti sumažinti temperatūrą, padidinti drėgmę ir vėdinimo intensyvumą. Drėgmę didiname palaipsniui: 19 dieną iki ~55-60%, 20 dieną iki ~60-65% ir 21 dieną laikome ~70% (didžiųjų veislių vištoms). Svarbu nepaskubėti užkelti drėgmės. Pvz., mes sulaukiame kai prasikala bent 1/3 kiaušinių arba (storesnio lukšto kiaušiniams) kai oro maišelis daugumoje kiaušinių (2/3) būna aiškiai padidėjęs ir pasislinkęs žemyn vienoje pusėje.

Prasikalimą pastebėsite, nes tuo momentu drėgmė šie tiek pakyla. Nuo šio momento jau galima laikyti aukštą ~70-75% drėgmę. Jeigu tvarkingai vyksta prasikalimas ir ritimasis, drėgmė laikosi aukšta savaime. Ritimosi metu neatidarinėkite inkubatoriaus be reikalo, nes taip prarasite susidariusią drėgmę. Kai yra įvykęs prasikalimas atsiranda membranos perdžiūvimo galimybė ir viščiukas gali užstrigti. Drėgmė padeda viščiukui lengviau išsiristi.
Tik ką išsiritusių viščiukų skubėti išimti nereikia. Jie yra šlapi, tad išimti lengvai peršąla. Būdami inkubatoriuje jie po truputį džiūsta ir stiprėja. Prieš išsirisdami viščiukai pasisavina į skrandį trynį, tai užtikrina pakankamai maisto artimiausioms 24 valandoms. Išdžiuvusius viščiukus išimame vieną kartą per dieną, arba pastebėjus, kad dauguma viščiukų jau išsirito.

Inkubacijos įvertinimas

Pagal prasikalimo ir išsiritimo tempą galite spręsti apie inkubacijos eigą. Jeigu visi viščiukai išsirito per 24 valandas – Jūs ir Jūsų inkubatorius puikiai atlikote darbą. Jūs surinkote gerus kiaušinius iš gero veislinio būrio, teisingai nustatėte ir reguliavote inkubatorių, o inkubatorius tiksliai veikė. Jeigu viščiukai išsirito per 30 valandų – irgi neblogai pavyko. Jeigu ritimasis užtruko iki 36 valandų – kažką kitą kartą reikėtų keisti. Jeigu viskas užtruko ilgiau nei 36 valandas – ieškokite priežasčių savo veisliniame pulke ir inkubatoriuje. Svarbu ne tik išsiritimo tempas, bet ir teisingas išsiritimo laikas. Reikėtų, kad bent 60% išsiritusių viščiukų „pataikytų“ į numatytą 21-mą dieną.
Vertindami ritimosi rezultatus atkreipkite dėmesį, kad priklausomai nuo veislės augimo tempų, atitinkamai vystosi ir tos veislės embrionas kiaušinyje. Lėtai augančių veislių embrionai besivystydami inkubacijos metu išskiria nedaug metabolinės šilumos. Tokių veislių viščiukai ritasi vėliau. Greitai augančių veislių viščiukai ritasi anksčiau, nes besivystantys jų embrionai išskiria daugiau metabolinės šilumos. Mes visada rekomenduojame perinti tuo pačiu metu tik vienos arba bent jau labai panašių veislių kiaušinius. Taip ženkliai lengviau nustatyti teisingus parametrus ir gauti gerus inkubacijos rezultatus.

Artimiausiame straipsnyje apžvelgsime viščiukų auginimo niuansus.

Tikimės suradote sau kažką naudingo. Jeigu taip - būtinai sugrįžkite į mūsų puslapį. Ruošiame dar daugiau straipsnių naminių paukščių auginimo tematika. Parašykite mums el. paštu „audrius(eta)veisliniu-pauksciu-augintoju-asociacija.lt“ kokios temos Jus labiausiai domina, kokios informacijos Jūs pasigendate asociacijos puslapyje. AČIŪ!