Čia rasite I dalį - Geriausia - natūraliai.

Inkubatoriai

Geriausias būdas perinti ir išauginti sveikus paukščius - natūraliai po perinčia višta. Gaila, bet ne visada turėdami daug perinimui tinkamų kiaušinių, Jūs turite ir perekšlių. Tad labai dažnas veisėjas priverstas naudoti dirbtinį perinimą inkubatoriuje. Inkubatorius – prietaisas kuriame palaikant reikiamą temperatūrą ir drėgmę dirbtinai perinami paukščiai (ir net ropliai).

Inkubatorius

Šiandienai inkubatorių pasirinkimas tikrai platus. Nuo garsių ir brangių Brinsea iki paprastų ir pigių putplasčio inkubatorių. Nuo 5-20 iki vos ne pramoninių 1000-1500 kiaušinių talpos. O kur dar galimybės inkubatorių pasidaryti patiems (čia rasite nemažai idėjų). Mums aktualiausi mėgėjiški inkubatoriai. Jie būna dviejų pagrindinių tipų: judančio oro (su ventiliatoriumi)

Inkubatorius su ventiliatoriumi

ir pastovaus oro (be ventiliatoriaus).

Inkubatorius be ventiliatoriaus

Dabar dažniau naudojami inkubatoriai su ventiliatoriumi, nes juose paprasčiau išlaikyti vienodą drėgmę ir temperatūrą. Juose kaitinimo elemento sušildytas oras pučiamas ventiliatoriaus pastoviai juda inkubatoriaus viduje. Inkubatoriai be ventiliatorių yra paprastesni ir pigesni. Juose kaitinimo elemento sušildytas oras nejuda, tad arčiau kaitinimo elemento būna šilčiau, toliau nuo jo šalčiau. Tokių prietaisų korpusas dažniausiai daromas iš putų polistirolo. Medžiaga gerai laiko šilumą, tačiau prastai valosi ir ją sunku dezinfekuoti. Tokį korpusą reikia labai saugoti nuo naminių gyvūnų ir graužikų. Inkubatoriai su ventiliatoriais daromi iš plastiko, tad korpusas atsparesnis. Tik juose kartais genda besisukantis ventiliatorius. Abiejuose tipuose pasitaiko elektronikos gedimų, bet juos paprastai lengva sutvarkyti.

Covina inkubatorius

Nepriklausomai nuo tipo, inkubatoriai būna su reguliuojama temperatūra ir nereguliuojama, bei su automatiniu, pusiau automatiniu ir rankiniu kiaušinių vartymu. Inkubatoriai su reguliuojama temperatūra yra universalesni, juos galima kalibruoti bei pritaikyti savo poreikiams. Nereguliuojamos temperatūros inkubatoriai būna pigesni, jų negalima kalibruoti. Tačiau negalima sakyti, kad jie yra blogi. Gerai suprojektuotas ir tiksliai veikiantis nereguliuojamos temperatūros inkubatorius gali užtikrinti pakankamai gerą perinimą. Tokiu prietaisu paprasta naudoti, nėra pavojaus kažką blogai nustatyti.

Inkubatorius

Inkubacijos metu kiaušinius būtina vartyt, kad trynys nepriliptų prie lukšto membranos, kad alantojis neprikibtų prie embriono. Yra ir daugiau teigiamų kiaušinių vartymo pasekmių. Dažnas šiuolaikinis inkubatorius turi automatinį kiaušinių vartymo mechanizmą. Pigesni inkubatoriai turi taip vadinamą pusiau automatinį vartymą. Kiaušiniai dedami į specialius dėklus, kuriuose jie vartomi išorinės rankenėlės pagalba. Užtenka vieno pasukimo ar patraukimo, kad paversti visus inkubatoriuje esančius kiaušinius. Patys pigiausi inkubatoriai turi tik groteles ant kurių guldomi kiaušiniai. Vartymas vykdomas rankomis verčiant visus kiaušinius atskirai. Naujausi brangūs inkubatoriai turi net automatinius santykinės drėgmės palaikymo mechanizmus. Užtenka papildyti specialią talpą vandeniu. O reikiamą jo kiekį drėgmei užtikrinti pasiima pats inkubatorius. Visuose kituose santykinis drėgmės lygis užtikrinamas pripilant ir pastoviai papildant vandens į inkubatoriaus dugne esančias specialias vietas. Patogu, jeigu vandens pylimas vykdomas iš išorės. Tuomet nereikia atidaryti inkubatoriaus norint jį papildyti vandeniu. Paskutinėmis ritimosi dienomis inkubatoriuje reikalinga didesnė drėgmė. Todėl dažniausiai inkubatoriai turi dvi vietas vandeniui: į vieną pilame inkubacijos metu, papildomai į kitą vandens pripilame tik viščiukų ritimosi metu.

Inkubatorius Brahma

Nuo konkrečių rekomendacijų susilaikysime. Veisėjas pats turėtų nuspręsti kokį inkubatorių jam reikia įsigyti. Pasirinkite pagal planuojamų perinti paukščių kiekį (kiaušinių talpą), paukščių tipą (skirtingų dydžių kiaušiniams reikalingi skirtingi laikikliai), pagal galimą dėmesio skyrimą prietaisui (pilnai automatinis, automatinis, pusiau automatinis, rankinis), pagal savo biudžetą (paprastai kuo brangesnis, tuo geresnis).

Inkubatorius Brinsea

Pasiruošimas inkubatoriaus bandymui

Nesvarbu, kokį inkubatorių įsigijote ar pasigaminote, visada jį išbandykite prieš perinimą. Bandymams reikėtų turėti tinkamą tikslų termometrą ir higrometrą (drėgmėmatį). Tiksliausi yra laboratoriniai termometrai oro temperatūrai matuoti ir laboratoriniai higrometrai. Tačiau jų kainos siekia 150-200€. Mums pasiteisino paprastas elektroninis kombinuotas termometras-higrometras su išoriniu temperatūros zondu, kainuojantis ~10-15€. Tokių surasite bene visose elektrotechnikos parduotuvėseSkaitmeninis termometras - higrometrasSvarbiausia prietaisą patikrinti. Temperatūra tikrinama įdėjus sveikam žmogui išorinės temperatūros zondą į pažastį, paskui įsidėjus medicininį termometrą. Jeigu termometrai rodo vienodai (~36,6°C), reiškia prietaisas pakankamai tikslus. Drėgmės parodymus tikriname pagal cigarų mėgėjų rekomendacijas. Sotus druskos ir vandens (NaCl ir H2O) tirpalas duoda tiksliai 75% santykinę drėgmę. Tai yra puikus atskaitos taškas mūsų drėgmėmačio testavimui. Reikės „Ziploc“ (ar kitokio) hermetiškai užsidarančio maišelio, mineralinio butelio dangtelio (tiks bet koks mažytis indas), pusės šaukštelio druskos ir vandens. Į butelio dangtelį supilkite druską ir sudrėkinkite vandeniu. Nepilkite vandens per daug, tik tiek, kad visa druska pilnai sudrėktų. Įdėkite savo prietaisą į maišelį, kartu įdėkite ir dangtelį su sudrėkinta druska. Maišelį sandariai uždarykite. Svarbiausia, kad oras nei patektų, nei išeitų iš maišelio. Viską laikykite maišelyje 8 valandas. Po 8 valandų santykinė drėgmė maišelio viduje bus 75%.

Higrometro tikrinimas

Pažiūrėkite savo drėgmėmačio parodymą – jis irgi turėtų rodyti 75%. Jei ne, jūsų higrometras netikslus. Galite užfiksuoti jo parodymus ir atitinkamai pridėti ar atimti esamą skirtumą, kad gauti tikslią drėgmę. Jei higrometras kalibruojamas, galite jį koreguoti į 75% rodmenį. Visus drėgmėmačius reikėtų tikrinti kas 6 mėnesius.

Prieš kiekvieną perinimą visada iš anksto pasiruoškite inkubatorių, apžiūrėkite ar nėra išorinių pažeidimų, ar veikia kaitinimo elementas, ar veikia ventiliatorius, ar veikia vartymo mechanizmas, ar veikia vandens padavimas. Inkubatorių įjunkite bent 24 valandas prieš dedant į jį kiaušinius perinimui.

Taigi, tikslius termometrą ir higrometrą turime. Imame su inkubatoriumi gautą instrukciją ir ją gerai išstudijuojame. Svarbiausia mokėti nustatyti ir reguliuoti temperatūrą, bei žinoti drėgmės rekomendacijas - kur ir kiek pilti vandens, kad inkubatoriuje atsirastų reikiama drėgmė. Taip pat, labai svarbu žinoti kiek dienų turi trukti inkubacija. Didžiųjų veislių vištoms tai yra 21 diena. Toliau pateikta lentelė su pagrindinių paukščių rūšių idealia inkubacijos trukme dienomis (realiai būna +/- 1 diena)

Paukščių rūšis Vištos Kalakutai Antys Žąsys Perlinės
vištos
Povai Fazanai Putpelės
Inkubacijos
trukmė
21 28 28 28-34 28 28-30 23-28 17-23
Vartymas
išjungiamas
18 25 25 25 25 25 21 15-20

Inkubatoriaus bandymas

Inkubatorių statyti reikėtų patalpoje su pastovia 19-22°C temperatūra, be skersvėjų. Svarbu kad į patalpą pastoviai patektų šviežias oras. Nestatykite inkubatoriaus arti radiatorių, langų ir saulės apšviečiamose vietose.

Įpilkite rekomenduojamą vandens kiekį, sudėkite kiaušinių dėklus. Ant dėklų padėkite savo termometrą ir higrometrą taip, kad pro inkubatoriaus langelį matytume jų parodymus.

Inkubatoriaus testas

Uždarykite visas reguliuojamas vėdinimo skyles (jeigu tokių yra). Įjunkite inkubatorių. Paveikus kelias valandas galite tikrinti, kokie parodymai yra inkubatoriaus ir kokie yra jūsų termometro ir higrometro rodmenys. Jeigu kiaušinių lygmenyje jūsų termometras rodo ~37,5-38°C ir sutampa su jūsų inkubatoriaus parodymu – puiku. Kartu patikrinkite ir drėgmę, bei (inkubatoriuose su automatiniu kiaušinių vartymu) atkreipkite dėmesį ar vyksta kiaušinių vartymas. Jeigu drėgmės parodymai sutampa, o kiaušinių dėklai yra vartomi, galima pereiti prie kito etapo – bandymo su realiais kiaušiniais. Jeigu ne – reikia ieškoti priežasčių, kodėl parodymai skirtingi ar neveikia vartymas. Prastesniuose inkubatoriuose kartais neužtikrinamas tolygus temperatūros pasiskirstymas. Tad keičiant termometro vietą dažniausiai gausime ir skirtingus parodymus (ir rasime vietą, kur parodymai sutaps). Kartais inkubatorius nebūna kalibruotas. Taip pat, dažna blogo veikimo priežastis – neteisingai įdėti ar (ne)pritvirtinti inkubatoriaus temperatūros ir drėgmės zondai (pasitaiko kiniečių produkcijoje). Užtenka paeksperimentuoti su jų padėtimis ir galima gauti ženkliai geresnius rezultatus. O pasitaiko ir blogai veikiančių valdiklių arba rimtų gedimų. Tokiais atvejais jūsų bandymai užkirs kelią garantuotam kiaušinių sugadinimui. Bet kuriuo blogo veikimo atveju siūlytume kreiptis į garantinį palaikymą, specialistą, ar bandymų keliu pasiekti, kad inkubatoriaus parodymai bent apytikriai sutaptų su jūsų termometro ir higrometro parodymais.

Temperatūra

Vienas dalykas yra tuščio inkubatoriaus veikimas ir teorinė oro temperatūra kiaušinių lygyje, visai kas kita, kai inkubatorius prikraunamas kiaušinių. Todėl primygtinai siūlome daryti bandomąjį perinimą į inkubatorių dedant nebrangius kiaušinius. Pilname kiaušinių inkubatoriuje pasikeičia oro judėjimas, kiaušiniai įšilę patys išskiria šilumą, CO2 ir vandens garus. Kiaušinio temperatūra priklauso ir nuo oro judėjimo inkubatoriaus viduje greičio, ir nuo santykinės oro drėgmės. Atrodo, kad nustatyti teisingą temperatūrą pasidaro nelabai įmanoma… Laimei mokslinių tyrimų dėka buvo pastebėta, kad kiaušinio lukšto temperatūra yra beveik (tik 0,1-0,2°C skirtumas) tokia pati, kaip ir embriono kiaušinio viduje. Tai labai palengvina mūsų užduotį rasti teisingą inkubacijos temperatūrą. Tereikia pamatuoti tiksliu prietaisu kiaušinio lukšto temperatūrą. Toks prietaisas yra infraraudonųjų spindulių termometras.

Infraraudonųjų spindulių termometras

Mes naudojame Braun firmos TermoScan infraraudonųjų spindulių termometrą, bet tiks bet koks tikslus panašaus tipo prietaisas. Matuoti reikėtų ties kiaušinio pusiauju, kaip pavaizduota nuotraukose.

Drėgmė

Santykinė drėgmė inkubatoriuje irgi nėra vienareikšmis dalykas. Vandens koncentracija kiaušinyje ir viščiuke yra panaši: 74-75% kiaušinio (be lukšto) ir 72-73% vienadienio viščiuko. Todėl inkubacijos metu vandens nuostolis turi apytikriai atitikti vandens kiekį, gaunamą iš trynio lipidų metabolizmo. Taip pat, lipidų metabolizmui reikia tiek pat vandens, kiek jo pagaminama. Tyrimais nustatyta, jeigu kiaušinio vandens netekimas inkubacijos metu yra mažesnis nei ~6,5%, susiformuoja per mažas oro maišelis. O jeigu kiaušinio vandens netekimas yra daugiau nei 14% - padidėja dehitratacijos rizika. Faktas - kiaušinio svorio sumažėjimas inkubacijos metu yra tiesiogiai susijęs su vandens netekimu ir priklauso tik nuo lukšto laidumo ir aplinkos drėgnumo.

Ir nors kiaušinių lukšto laidumas labai varijuoja, tik retais atvejais jis turi kritinę įtaką viščiuko išsiritimui. Nustatyta, kad daugeliu atvejų tinkamiausias kiaušinių svorio sumažėjimas (vandens netekimas) yra ~11-13% ir pasiekiamas užtikrinant ~50% santykinę oro drėgmę inkubatoriuje. Tačiau santykinė oro drėgmė inkubatoriuje priklauso nuo aplinkos drėgmės. Be to, Jūs tiksliai dar nežinote savo inkubatoriaus užtikrinamos vidinės drėgmės ir ventiliacijos. Todėl pirmuosius kelis perinimus, kad teisingai nustatyti Jūsų inkubatoriaus drėgmę, rekomenduojame naudoti kiaušinių svėrimo metodą. Prieš dėdami į inkubatorių kiaušinius, juos pasverkite ir ant kiekvieno surašykite svorį (paprastu pieštuku). Jeigu turite inkubatorių iš kurio lengvai išsiima dėklas su visais kiaušiniais, pasverkite su visu dėklu, tada pasverkite dėklą. Taip žinosite visų kiaušinių svorį. Jeigu kiaušinių daug ir dėklas neišsiima, kad būtų paprasčiau, skirstykite juos panašaus svorio (pvz., kas 5-6g) grupėmis. Kiekvienoje grupėje turėkite bent po 5-6 kiaušinius su užrašytais svoriais. Tuos kiaušinius išdėliokite inkubatoriuje skirtingose vietose, taip kad prie jų būtų panašaus svorio likę kiaušiniai. Suskaičiuokite tų 5-6 kiaušinių svorio vidurkį. Pvz., turime 6 kiaušinius su svoriais 62,5, 65, 64,5, 60, 59, 65,5. Suskaičiuokime vidurkį

(62,5 + 65 + 64,5 + 60 + 59 + 65,5) / 6 kiaušinių = 62,75g vidurkis

Jeigu mūsų kiaušiniai turi prarasti 13% svorio per 21 dieną (ideali inkubacijos trukmė didžiųjų veislių vištom), tai 21 dieną mūsų kiaušinių vidutinis svoris turėtų būti 62,75g – 13% = 54,6g. Nusibraižykite grafiką, kur vertikali ašis būtų svoris, o horizontali inkubacijos dienos, pažymėdami 1 dienos ir 21 dienos svorį, ir tarp jų nubrėždami liniją.

Kiaušinio sborio pokyčio diagrama

Gausite koks turėtų būti idealus svoris kiekvieną dieną. Matuokite skirtingų grupių kiaušinių svorius pirmas 14-16 dienų kas 3-4 dienas (pirmą matavimą atlikite ne anksčiau kaip 4-5 dieną) ir žiūrėkite kur grafike atsiranda jūsų rezultatas. Jeigu stipriai žemiau nubrėžtos linijos – svoris nukrito per daug, reikia didinti drėgmę. Jeigu jūsų reikšmė stipriai aukščiau linijos – drėgmę reikia mažinti, nes kiaušinio svoris keičiasi per mažai ir nepakankamai didėja oro maišelis. Jeigu svėrimo rezultatas visiškai šalia idealios linijos – nieko keisti nereikia. Pasižymėkite užrašuose inkubatoriaus drėgmės parodymus, bei aplinkos santykinės drėgmės parodymus kiekvieno svėrimo metu. Ateityje galėsite nebevargti su svėrimais - tokiems patiems kiaušiniams tiesiog žinosite kokią drėgmę reikia palaikyti turimame inkubatoriuje, kad inkubacija būtų sėkminga.

Toliau skaitykite straipsnio III dalį - Testinė inkubacija